آیا گوشی‌های لوکس گران‌تر می‌شوند؟

گزارش ها از بازار موبایل نشان می دهد که قیمت ها در مقایسه با ماه گذشته تا ۲۰ درصد کاهش یافته است. انجمن واردکنندگان موبایل گفت: “قیمت ها به پایین ترین سطح در شش ماه گذشته رسیده اند ، اما شواهد نشان می دهد که با افزایش عرضه کالا و احتمال سقوط نرخ ارز ، افت بیشتر قیمت خیلی دور نیست.” دلایل کاهش جدید قیمت موبایل شرح داده شده است.

 

پیش بینی ها پس از اقدام اخیر بانک مرکزی در توزیع ارز برای واردات تلفن های همراه به واقعیت پیوست و اکنون قیمت تلفن های همراه در بازار موبایل نسبت به ماه گذشته تا ۲۰ درصد کاهش یافته است. طبق اعلام انجمن واردکنندگان موبایل ، اگرچه قیمت تلفن در حال حاضر در پایین ترین سطح در شش ماه گذشته است. اما به نظر نمی رسد قیمت های پایین به خصوص مقرون به صرفه باشد. تحقیقات بازار نشان می دهد که روزهای سخت کمبود کالا به پایان رسیده و با عرضه محموله های جدید ، کالاهای دیجیتال از جمله تلفن های همراه و تبلت ها و … در حال حاضر به وفور در بازار وجود دارد. بازار در سه ماه اول سال جدید طبق معمول انتظار ورود مدل های جدید از مارک های مختلف را دارد و همین امر باعث شده تا تامین کنندگان حداکثر عرضه کالاهای موجود را در دستور کار قرار دهند. سازندگان نیز معمولاً پس از سال جدید قیمت مدل های قبلی خود را کاهش می دهند و خود را برای عرضه مدل های جدید آماده می کنند. در نتیجه ، کاهش قیمت های جهانی در کاهش قیمت موبایل در بازار فعلی بی تأثیر نخواهد بود.

 

نشانه مثبت دیگری که امروز بازار موبایل کشور را تحت تأثیر قرار داده ، خبر احتمال گشایش های سیاسی است. پیش بینی می شود با شروع دوره جدید ریاست جمهوری آمریکا ، فشار تحریم ها بر واردات کالا اندکی کاهش یابد و دوباره بتوانیم شاهد حضور رسمی بسیاری از مارک ها در بازار داخلی باشیم. قیمت دلار نیز اخیراً نسبتاً ثابت بوده و احتمال کاهش بیشتر قیمت آن در برابر ریال دور از دسترس نیست.

 

در نتیجه ، از آنجا که تلفنهای فعلی موجود در بازار عمدتا در جریان توزیع ارز اخیر (با ارز ۲۶۰۰۰ تن) خریداری و وارد شده اند ، واردکنندگان موبایل تمایلی به ذخیره کالاها ندارند و بنابراین حداکثر عرضه را می توان مشاهده کرد. از این کالاها در بازار است. . دلیل دیگر تأمین حداکثر تلفن در بازار ممکن است تأمین نقدینگی برای واردات مدل های جدید باشد.

 

فعالان بازار معتقدند تلفن های ارزان قیمت نسبت به ماه گذشته حدود ۵۰۰ تا یک میلیون تن ارزان شده اند. تلفن های متوسط ​​یک و نیم تا ۲ میلیون تومان کاهش قیمت داشته اند و نوسانات قیمت گوشی های گران قیمت از ۱۰ به ۱۲ میلیون تومان کاهش چشمگیری داشته است.

آیا گوشی‌های لوکس گران‌تر می‌شوند؟

ترس از ارزان بودن و از دست دادن

اگرچه بازار از قبل تمایلات و دلایل کافی برای جستجوی قیمت های پایین را دارد ، اما موانع به نظر می رسد. محسن بهنامی ، فعال بازار موبایل ، در مصاحبه با دنیای اقتصاد گفت: کاهش قیمت روزانه خریداران و فروشندگان را در خرید تردید کرده و فروشندگان مقاومت می کنند.

 

وی می گوید: وقتی خریدار قصد خرید دارد و سپس می بیند که طی روزهای آینده ۲۰۰ و ۳۰۰ هزار تن قیمت ها ادامه خواهد یافت ، مردد می شود و به امید دستیابی به قیمت های پایین تر از خرید می ترسد. از طرف دیگر فروشندگانی که کالایی با نرخ ارز بالاتر خریداری کرده اند رضایت کمتری از فروش کالا با این قیمت ها دارند و با فروش مخالفت می کنند که هر دو با هم منجر به رکود بازار می شوند. بهنامی تأکید می کند که با وجود کاهش قیمت ها ، بازار بیش از هفته گذشته خالی می شود و این اصلا مطلوب نیست.

 

این فعال بازار موبایل با انتقاد از وضعیت فعلی گفت: اول از همه واردکنندگان تلفن همراه باید جلوی افزایش بی دلیل قیمت را بگیرند و سپس اگر به دلیل افت قیمت باشد به صورت مدیریت شده و برنامه ریزی شده اتفاق می افتد.

 

به نفع خریدار و فروشنده نیست که بازار در چنین عدم اطمینان عمیقی فرو رود. وی با اشاره به عملکرد شرکت های وارد کننده در سال های گذشته گفت: در سال های گذشته وقتی شرکت هایی مانند سامسونگ ، نماینده فروش سونی و دیگران. آنها در بازار حضور داشتند ، در هنگام تصویب کاهش قیمت ، ناگهان قیمت ها را کاهش دادند و اختلاف قیمت ایجاد کردند. ” که باعث زیان فروشندگان شد ، آنها خود را پوشاندند.

وی می گوید: بازرسان رسمی این شرکت ها موجودی کالاهای فروشندگان را ثبت کرده و اختلاف ریالی را به دلیل کاهش قیمت ها به اعتبار خرید این فروشگاه اضافه کرده اند. بهنامی معتقد است که این اقدام باعث تردید خریدار در انجام خرید یا مخالفت فروشنده با فروش نخواهد شد و این باعث رونق هرچه بیشتر بازار خواهد شد که به نفع همه طرفها خواهد بود.

 

 

آیا گوشی های لوکس گران می شوند؟

هفته گذشته اخباری مبنی بر احتمال افزایش تعرفه واردات برای تلفن های بیش از ۶۰۰ دلار وجود داشت. در همین راستا ، رحیم زارع ، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ ، از تصمیم کمیسیون برای افزایش واردات گمرکی تلفن و تبلت به بیش از ۶۰۰ دلار از ۶ به ۱۲ درصد خبر داد. با این حال ، این مصوبات تا زمانی که در مجلس تصویب نشوند ، قطعی محسوب نمی شوند. اما می توانند بر روی بازار تلفن های همراه گران قیمت از جمله آیفون و پرچمداران مارک های دیگر نیز تأثیر بگذارند.

 

با این وجود ، رضا گوربانی ، رئیس کمیسیون تنظیم بازار و عضو هیئت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل به دنیای اقتصاد گفت: “بعید است که این موضوع تأثیر مهمی در قیمت تلفن های بالای ۶۰۰ دلار داشته باشد ، حتی اگر توسط پارلمان تصویب شود. ”

 

وی تأکید می کند: سال گذشته ممنوعیت واردات تلفن بیش از ۳۰۰ یورو (به عنوان یک کالای لوکس) اعمال شد. اما به نظر می رسد این طرح به کلی لغو شده است ، در عوض تعرفه واردات تلفن به بالای ۶۰۰ دلار افزایش می یابد. قربانی اشاره می کند که در این لایحه صراحتا به صدور تلفن بیش از ۵۰۰ یورو اشاره شده است و تقریباً با توجه به نرخ ارز یورو به دلار ، ۶۰۰ دلار اعلام می شود. وی افزود: نکته این است که ایده افزایش تعرفه از ۶ به ۱۲ درصد صحیح نیست. همانطور که در اصل تعرفه تجارت برای واردات تلفن های همراه ۵٪ (۴٪ حقوق گمرکی + ۱٪ سود تجاری) و تعرفه واردات تلفن های مسافری ۶٪ (۴٪ حقوق گمرکی + ۲٪ سود تجاری) است. از طرف دیگر ، همانطور که در جلسات گفته شد ، تعرفه گمرک تغییری نخواهد کرد و فقط سود تجارت افزایش می یابد. بنابراین ، اگر رقم نهایی ۱۲ درصد درست باشد ، تعرفه ۴ درصد بدون تغییر باقی می ماند و سود تجارت واردات تجاری از ۱ به ۸ درصد افزایش می یابد. در نتیجه ، سود تجاری تلفن های مسافری که دو برابر واردات تجاری است ، احتمالاً به ۱۶ درصد افزایش می یابد و منجر به تعرفه ۲۰ درصدی تلفن های مسافری می شود.

 

رئیس کمیته واردات بازار و تنظیم انجمن واردکنندگان موبایل با بیان اینکه منبع ارز برای محاسبه تعرفه های گمرکی و سود بازرگانی ۴۲۰۰ دلار است ، می گوید: با این حال تأثیر این قانون جدید در افزایش قیمت تلفن های همراه در بازار کمتر از آنچه عموم مردم فکر می کنند است. از طرف دیگر ، از آنجا که دولت پیشنهاد داده است قیمت ارز از ۴۲۰۰ تن به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن افزایش یابد و کمیسیون تلفیق قیمت ۱۷ هزار و ۵۰۰ تن را در نظر دارد ، نمی توان نظر کلی در مورد افزایش قیمت گوشی در سال آینده ارائه داد. .

 

قربانی تأکید می کند که به طور کلی ، و در صورت تحقق این سناریوها ، تأثیر این افزایش تعرفه بر قیمت نهایی تلفن همراه کمتر از ۱۰ درصد خواهد بود.

 

مانع جدیدی برای واردات تلفن های مسافری

علیرغم تأکید رئیس کمیسیون تنظیم بازار موبایل بر عدم قطعیت تغییر تعرفه واردات موبایل و عدم اطمینان در مورد نرخ افزایش پیشنهادی کمیسیون مشترک ، به نظر می رسد با ایجاد اختلاف ۸ درصدی در تجارت و واردات مسافر. ۲۰٪) ، برنده نهایی در این پروژه شرکت های وارد کننده تلفن های همراه خواهند بود.

 

در گذشته ابتکارات مختلفی از جمله نیاز به ثبت شخصی تلفن مسافر یا تعیین مهلت ثبت نام تلفنی به منظور ایجاد موانع در واردات تلفن مسافر انجام شده است. اما به نظر می رسد که این قانون جدید می تواند بیشترین تأثیر را در قطع خرید تلفن در خارج از کشور داشته باشد.

 

اگرچه مقامات استدلال های زیادی در مورد سو ab استفاده احتمالی از امکان واردات تلفن مسافرتی مطرح می کنند. اما به نظر می رسد که روش جدید کنترل به جای کاهش سو abاستفاده ها و سودهای دلالان ، فقط شرایط را برای خریداران عادی پیچیده می کند.

منبع:

https://www.beytoote.com/news/economy-news/tnews11068394.html

درباره‌ی سفیر

حتما ببینید

112 تست مثبت کرونا در فوتبال انگلیس

۱۱۲ تست مثبت کرونا در فوتبال انگلیس

به گزارش ایلنا ، EFL گزارش ۱۱۲ تست مثبت این هفته را از برنامه تست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *