زرد شدن فرش بعد از شستن | روش از بین بردن زردی فرش بعد از شستن

شستن فرش در خانه ترفندهایی دارد که باعث می شود فرش شما کاملا تمیز باشد و آسیب نبیند. زردی فرش بعد از شستشو یکی از مشکلاتی است که اکثر مردم با آن روبرو هستند. روش هایی برای جلوگیری از این مشکل و از بین بردن زردی فرش ها و زردی ریشه های فرش وجود دارد. در این مقاله شما بیشتر با این روش های حیاط خلوت آشنا خواهید شد.

 

چرا بعضی اوقات بعد از شستن ماشین یا فرش دستبافت کمی لکه زرد روی فرش وجود دارد؟ چگونه می توان از فرش های زردرنگ خلاص شد؟ برای از بین بردن زردی ریشه های فرش چه باید کرد؟

لکه های زرد یا کثیف که پس از شستن روی فرش باقی مانده و در ریشه ها بیشتر دیده می شوند ، به دلیل وجود آب کثیف پس از شستشوی فرش است. این معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که فرش در خانه بدون تجهیزات کافی شسته شود.

در کارخانه قالیشویی ، فرش ها پس از انجام مرحله ماشین لباسشویی یا فرش های دستبافت ، در گلدان های بزرگ و مخصوص (سانتریفیوژهای با قدرت بالا) قرار می گیرند. به این ترتیب با چرخاندن سریع دیگ و استفاده از قانون سانتریفیوژ ، تمام آب فرش از بافت آن تخلیه می شود.

مواردی مانند آویزان شدن روی فرش ، شستشو با دست و پا زدن و موارد دیگر مقداری از آب را تخلیه می کند. پس از مدتی فرش کاملاً خشک می شود اما مقداری آب کثیف یا آب زرد در فرش باقی مانده و خشک می شود. این امر باعث زرد شدن فرش پس از شستشو می شود.

باعث زرد شدن فرش بعد از شستشو می شود

۱٫ اولین استفاده از شوینده های نامناسب هنگام شستن فرش است. هنگام شستشوی فرشهای نازک تر ، باید از شوینده هایی استفاده کرد که خاصیت اسیدی کمتری دارند ، زیرا شوینده هایی که برای الیاف فرش مناسب نیستند باعث از بین رفتن بافت فرش و ایجاد لکه و زردی فرش می شوند. از ماشینهای شستشوی فرش آنزیمی استفاده کنید)

۲٫ مورد دوم جارو کشیدن قبل از شستشو است کسانی که قبل از شستن فرشهای خود را نمی شستند باعث می شود گرد و غبار بین فرش ها باقی بماند و هنگام شستن فرش ها تیره و زرد می شوند.

۳٫ سومین دلیل زرد شدن فرش ، شستشوی نامناسب فرش است. پس از شستشو ، باید آب را کاملاً از روی فرش خارج کرده و پخش کرد ، در غیر این صورت آب کثیف همراه با فرش خشک می شود که این دلیل اصلی زرد شدن فرش است. برای حل این مشکل ، فرش را بغلتانید و آن را روی سطح شیب دار قرار دهید تا آب کاملاً خارج شود.

دلیل زرد شدن ریشه های فرش بعد از شستن

لکه ها و کثیفی هایی که پس از شستشو روی فرش وجود داشته به ریشه ها سرازیر می شوند و به دلیل عدم وجود پاک کننده مناسب یا کمبود آب مناسب ، این آلودگی ها جریان می یابند و در ریشه ها مستقر می شوند.

برای خشک کردن فرش در خانه ، فرش معمولاً آویزان ، آبکش و آب می شود که باعث خشک شدن فرش می شود ، اما رطوبت می تواند به ریشه ها برسد و آنها را زرد کند.

بسیاری از افراد پس از تسطیح فرش ، آن را دوباره آبیاری می کنند و در نتیجه ریشه های فرش زرد می شود.

چگونه می توان پس از شستشو از زردی فرش خلاص شد؟ چه عواملی باعث زرد شدن فرش پس از شستشو می شود؟

روش های از بین بردن زردی فرش پس از شستن

زردی فرش بعد از شستشو اغلب اتفاق می افتد و فرش را کسل کننده و زشت نشان می دهد. اگر فرش خود را می شوید و بعد از شستن متوجه زرد بودن فرش یا ریشه آن می شوید ، می توانید با روش های زیر از رنگ زرد فرش خلاص شوید.

دوباره فرش را با روش صحیح و اساسی بشویید

(یعنی استفاده مناسب از آماده سازی مناسب ، پودر و کم آبی بدن)

اگر وقت و حوصله کافی دارید ، می توانید فرش خود را با روش صحیح شستشوی فرش در خانه (که در زیر می خوانید) بشویید و زردی فرش خود را برطرف کنید.

روش از بین بردن زردی فرش بعد از شستن

از محلول آب ، نمک و سرکه استفاده کنید

این روش بسیار کاربردی است با این تفاوت که ساده است و تأثیر شگفت انگیزی دارد! تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که یک پارچ و نیم آب را با ۲ قاشق چای خوری نمک و ۲ قاشق غذاخوری سرکه سفید در یک ظرف مناسب مخلوط کنید و تمام فرش را با یک تور پاک کنید. شبکه را حتماً فشار دهید تا آب زیادی نباشد و مرطوب باشد.

درست است ، این قابل عبور است ، اما فقط اگر شما یک تکنسین نیستید که می داند چه کاری انجام می دهد.

از محلول جوش شیرین و سرکه استفاده کنید

اگر از روش بالا استفاده کردید و لکه های زرد فرش از بین نرفته اند ، می توانید از روش زیر استفاده کنید. یک پارچ و نیم آب را با ۲ قاشق غذاخوری مربای جوش شیرین و ۲ قاشق غذاخوری سرکه مخلوط کنید و به همین ترتیب روی لکه های زرد بمالید.

این محلول بیشتر برای زردی ریشه مناسب است.

گذاشتن فرش روی موکت پاک کن

اگر بعد از انجام تمام مراحل بالا ، هنوز رنگ زرد فرش باقی مانده است ، می توانید فرش را روی یک قالیشویی مطمئن بگذارید. اما احتمالاً با انجام روش های بالا نیازی به شستن فرش ندارید.

چگونه می توان فرشها را در خانه شست؟ از زرد شدن فرش بعد از شستشو جلوگیری کنید

روش صحیح شستشوی فرش در خانه

برای شستن فرش باید اطمینان حاصل کنید که فرش لک ندارد. فرش شما دستبافت یا ماشین باشد ، به شدت آسیب می بیند. برای فهمیدن اینکه آیا این اتفاق می افتد ، یک پارچه یا دستمال سفید مرطوب را روی فرش بکشید. اگر پارچه خیس شد ، بهتر است فرش را به شرکت های قالیشویی بسپارید.

برای شستشوی فرش در خانه بهتر است از یک سطح سخت و شیب دار استفاده کنید تا آب اضافی خارج شود. دمای آب را در حد متوسط ​​نگه دارید و آب ولرم بهترین است.

ابتدا سطح فرش را کاملاً خیس کنید.

فرش دستباف را خیس نکنید ، مخصوصاً فرش هایی که رنگ می دهند. در این حالت قسمتهای روشن فرش نیز رنگی می شوند.

هنگام شستشوی فرش ها از مواد شوینده قلیایی استفاده نکنید و از اسیدیته خنثی استفاده کنید. بهترین مواد برای شستشوی فرش ها عبارتند از: پودر شستشوی دست ، شامپوی فرش ، پودر صابون و مایع ظرفشویی و اگر آلودگی گل فرنگی شما زیاد نیست یا لکه چربی وجود ندارد ، از مواد شوینده رقیق شده با آب استفاده کنید (بهتر است از دست استفاده کنید پودر یا پودر صابون). ابتدا در آب ولرم حل کنید و سپس آن را روی فرش بریزید تا دانه ها پس از شستشو باقی نمانند و بتوانید راحت تر بشویید.)

فرش را که با شستشو خوب شسته اید ، با چنگک خشک کنید و سپس آن را با پنبه یا پارچه کاملاً پاک کنید و به مدت یک ساعت روی زمین بگذارید تا قسمت هایی که رنگ را باز می گردند ، با سایر قسمت های فرش تداخل نداشته باشد.

پس از یک ساعت خشک شدن فرش ، آن را در پشت و خارج از نور مستقیم خورشید پخش کنید.

نکته مهم در هنگام شستشوی فرش در خانه این است که نباید هنگام خواباندن فرش را دوباره آبیاری کنید ، زیرا ریشه فرش زرد می شود.

وقتی فرش خشک شد ، با دقت آن را با برس مسواک بزنید تا طرح ها در جای خود قرار بگیرند.

بهترین روش برای از بین بردن لکه های مختلف از روی فرش

روش از بین بردن زردی فرش بعد از شستن

تمیز کردن لکه های آدامس از فرش ها

اگر آدامس روی فرش یا فرش شما افتاد و به آن چسبید ، ابتدا آن را با یک تکه یخ محکم کنید و سپس آن را به دقت خراشیده و با استفاده از کفگیر مناسب از فرش یا قالیچه خود تمیز کنید.

لکه شمع را از روی فرش تمیز کنید

در رابطه با لکه پارافین روی شمع ، همان روش فوق را انجام دهید (لکه لثه را تمیز کنید) و آن را از فرش یا قالیچه خود پاک کنید.

لکه های مرکب معمولی را از فرش ها تمیز کنید

برای پاک سازی لکه ها از جوهر معمولی ، ابتدا کمی ماست روی لکه بریزید و آن را به طور کامل و یکنواخت روی قسمت جوهر پخش کنید. بخاطر داشته باشید که به محض مخلوط شدن ماست با لکه جوهر ، از قاشق مناسب برای جمع آوری آن از فرش یا فرش استفاده کنید. توصیه می کنیم چندین بار این کار را انجام دهید تا جوهر ساده کاملاً جذب و تمیز شود.

تمیز کردن لکه ها از نوشیدنی های فرش

می توانید لکه های آب ، قهوه و شکلات ، چای و شیر را با آب ولرم و همچنین با آب و صابون و شامپو تمیز کنید. به خاطر داشته باشید که استفاده از یک تکه اسفنج می تواند کار شما را راحت و آسان کند.

تمیز کردن لکه های مایع شیرین از روی فرش

لکه های شربت ، چای شیرین و سایر نوشیدنی های با طعم شیرین در صورت پاک نشدن سریع از روی فرش یا فرش ، باعث پوسیدگی فرش یا قالیچه شما می شود! اگر چنین موادی روی فرش یا فرش شما ریخت ، بهتر است بلافاصله آن را تمیز کنید.

لکه های روغن و روغن را از روی فرش تمیز کنید

می توانید از محلول سرکه سفید و صابون برای از بین بردن و همچنین از بین بردن لکه های چربی ، روغن یا حتی موم استفاده کنید! اما به خاطر داشته باشید که اگر روغن روی فرش یا فرش شما ریخت ، ابتدا باید آن را با قاشق جمع کنید و سپس یک تکه پارچه سفید روی قسمت آلوده فرش یا فرش قرار دهید. و اتوی نیمه داغ را روی این لکه بزنید. به این ترتیب روغن موجود در فرش یا خزه فرش جذب پارچه سفید می شود.

لکه های تخم مرغ فرش ها را تمیز کنید

اگر تخم مرغ خام روی فرش یا قالیچه شما ریخت ، می توانید آن را با محلول مناسب آب ولرم ، صابون ، نمک و سرکه سفید تمیز کنید. خوب است بدانید که می توانید از این روش برای از بین بردن لکه های خون نیز استفاده کنید.

لکه های دوده فرش ها را تمیز کنید

می توانید روی قسمتهایی که بسیار تیره و دوده شده اند نمک بپاشید تا لکه های دوده از فرش یا قالیچه های شما بخصوص فرشهای تیره پاک شود! نمک را حتماً بعد از حدود یک ساعت و نیم با جاروبرقی جمع کنید.

پاکسازی لکه های ادویه فرش

برای از بین بردن لکه های ادویه ، می توانید از محلول آب و آب لیمو استفاده کنید و سپس با پارچه خشک و جذب زیاد روی این قسمت از فرش پاک کنید.

لکه های کاکائو ، بستنی و چسب فرش را تمیز کنید

ابتدا خیلی دقیق و با احتیاط دور محل جمع شوید تا لکه بیشتر و بیشتر نشود و پخش نشود! سپس یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک لیوان آب حل کرده و محلول حاصل را با یک پارچه نرم و تمیز یا کمی پنبه روی محل مورد نظر بمالید. بهتر است لکه را کمی مالش دهید و پاک کنید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. اگر شما دوستان عزیز تجربه و ترفند شستن فرش و جلوگیری از زرد شدن فرش پس از شستشو را دارید ، در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع:

http://www.kelkedanesh.com/23029-زرد-شدن-فرش-بعد-شستن-روش-بین-بردن-زردی-فرش-بعد-شستن.html

درباره‌ی سفیر

حتما ببینید

وسایل جا مانده در ماه توسط فضانوردان

وسایل جا مانده در ماه توسط فضانوردان

فضانوردانی که قدم به ماه گذاشتند وسایل شخصی را نیز با خود بردند که اکنون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *